بحث از امامت و بررسی وقایع تاریخی مخصوصاً واقعه غدیرخم برای دانستن اینکه رسول اکرم(صلی‌اللّه‌علیه‌واله) چه کسی را برای جانشینی خویش از طرف پرودگار عالم معرفی کرده است آنقدر مهم است که اگر کسی بخواهد در این مسأاله کوتاهی کند و با اطمینان خاطر نتواند صاحب ولایت و جانشین واقعی رسول خدا(صلی‌اللّه‌علیه‌واله) را بشناسد، طبق روایات به هیچ عنوان نباید از خداوند انتظار پاداش و ثواب در مقابل اعمال خیر خود و رسیدن به بهشت را داشته باشد.

 

رسول اکرم(صلی‌اللّه‌علیه‌واله)

«یهود بر هفتاد و یک فرقه متفرّق شدند، یک فرقه آنان در بهشت و هفتاد فرقه در آتش‌اند. و نصارا بر هفتاد و دو فرقه تقسیم شدند، هفتاد و یک فرقه از آنان در آتش و یک فرقه در بهشت است. قسم به کسی که جان محمّد به دست اوست، امّت من به هفتاد و سه فرقه تقسیم می‌شوند، یک فرقه در بهشت و هفتاد و دو فرقه از آنان در آتش‌اند.»(۱)

 

امام باقر(علیه السلام)

اگر مسلمانى تمام شب‌ها شب ‌زنده‌دارى کند و تمام روزها روزه‌دارى نماید و تنها به پرداخت وجوه شرعیّه واجب اکتفا نکند، بلکه تمام اموال و سرمایه‌اش را در راه خدا صدقه بدهد، و در تمام طول عمرش هر ساله به حج برود، ولى اهل ولایت نباشد و «ولىُّ اللّه» را نشناسد تا ولایتش را به گردن نهد، و اعمالش را طبق دستور او انجام دهد، چنین مسلمانى هرگز انتظار ثواب و پاداش الهى را نداشته باشد(۲)

 

۱- سنن ترمذی، ج 4، ص 134، ح 2778

۲-بحار الأنوار ج23، ص294، باب17