امیرالمؤمنین علی(علیه‌السلام) در این حدیث شریف در کنار یک نصیحت اخلاقی ساده از یک قاعده رسانه‌ای مهم مخصوصاً در زمان ما پرده برداشته است.

قضاوت کردن و نظر دادن در مورد عملکرد دیگران اتفاقی است که همیشه در بین مردم و برای همه امور از سیاست گرفته تا فرهنگ و اقتصاد به درست یا غلط به حق یا ناحق انجام می‌شود.

رفتار و عملکرد ما نیز از این قاعده مسثتنی نیست و کسانی که در اطراف ما هستند و یا حکایت مشکلات و تنش‌های بین ما و همسایه یا دوست یا همکارمان را می‌شنوند شروع به قضاوت و نظر دادن خواهند کرد.

انسان مؤمن به برکّت تعالیم دینی نمی‌تواند طرف سفیه و احمق یک رویدا باشد و اگر هم بصورت اتفاقی اشتباهی از یک مؤمن سر بزند بلافاصله بعد از آگاهی به اشتباه در صورت لزوم عذرخواهی و جبران اشتباه نسخه‌ای است که تعالیم دینی در پیش‌روی مؤمن قرار می‌دهد

اما انسان سفیه از آنجایی که اهل فکر کردن نیست و بدون توجّه به حق و باطل شروع به هرزه‌گویی خواهد کرد، بردباری و مدیریت آگاهانه رویداد باعث خواهد شد که مردم با دیدن و شنیدن عملکرد ما بصورت فطری از ما یعنی کسی که حقش پایمال و مورد ظلم واقع شده است حمایت کنند.

ولی از آنجایی که حمایت از مظلوم یک عملکرد فطری برای انسان‌ها است باید بگویم که در یک جدال و درگیری در نگاه مردم کسی موفق است که بتواند مظلوم‌نمایی کند و در جبهه حق قرار بگیرد و در نهایت مظلومیّت و یا حق‌جویی خودش را هم هر چند به دروغ ثابت کند.

کاری که در این زمان رسانه‌های غربی مخوصاً آمریکا و متحدانش برای توجیه فعالیت‌های نظامی و تروریستی خود در خاورمیانه و غربگرایان داخل کشور مخصوصاً دولت روحانی برای فرار از پاسخگویی به مردم برای به وجود آوردن این تورم عجیب و غیرعادی در کشور با انداختن تقصیرها بر گردن دیگران در حال انجام دادن هستند.

البته هیچ‌گاه نباید فراموش کنیم اگر آگاهان و خواص جامعه کم‌کاری نکنند، ساختار درخت جهنمی نفاق و تزویر به عنایت الهی ضعیف‌تر و سست‌تر از آن است که بتواند در مقابل نورانیّت کلام حق و روشنگری جبهه آگاه و فرهیخته کشور مقاومت کند.

امیرالمؤمنین‌علی(علیه‌السلام)
«احلُمْ عنِ السَّفیهِ یَکثُرْ أنصارُکَ علَیهِ»
«در برابر سفیه بردباری کن تا یاوران تو علیه او زیاد شوند»


میزان الحکمه ج۵